New Media a współczesny świat

Czym są Nowe Media?

Termin ten oznacza techniki przekazu informacji, które w praktyce zaczęły być stosowane od lat 80. XX w. Przekaz wizualny oraz audiowizualny jest jego główną metodą. Wraz ze wzrostem popularności telewizji satelitarnej, telefonii komórkowej oraz internetu rośnie też tempo rozwoju New Media. Jego największymi plusami są interaktywność, wszechobecność i ogólnodostępność.

New media a wpływ na współczesny świat.

Nowe media oddziałują na bardzo wiele sfer naszego życia. Ich wpływ możemy odnaleźć zarówno w życiu codziennym jak i biznesie.

Ich podstawowym środkiem przekazu jest internet, dzięki któremu cywilizacja znacząco poszła do przodu. Szybki przekaz informacji oraz ogrom rzeczy, które możemy znaleźć w sieci, sprawiły, że różnice kulturowe zanikają. Ludzie kształcą się i poszerzają swoje horyzonty, zdobywają wiedzę na tematy  niedostępne w ich środowisku, zyskują wiadomości na temat zjawisk i zdarzeń mających miejsce na świecie, a także zwiększają samoświadomość. Jest to też szybki i prosty sposób na rozrywkę, zabicie wolnego czasu, poznawanie nowych ludzi. Jednym słowem internet przyczynił się w znaczący sposób do zjawiska zwanym globalizacją. Ułatwił życie wielu ludziom, pozwolił dostosować się do wzrostu tempa życia współczesnej cywilizacji. (internetowe zakupy, płacenie rachunków )

Umniejszylibyśmy zasługom nowych mediów wspominając jedynie o wpływie na życie codzienne ludzi na całym świecie.

Oczywiście przyczyniły się pozytywnie także dla handlu czy marketingu.

Włączając telewizję czy różnorakie strony internetowe, co rusz możemy natknąć się na reklamy, które dzięki powszechności nowoczesnych środków przekazu docierają do milionów ludzi na całym świecie. Doprowadziło to do zwiększenia możliwości firm, które dzięki rozpowszechnianiu swoich treści i produktów za pośrednictwem New media, podbiły inne rynki i wypromowały swoje usługi na szerszą skalę. Doprowadziło to do wzrostu popytu (co za tym idzie zysków firm).

Nowym mediom możemy zawdzięczać rozwój konsumpcjonizmu. Telemarketerzy, uśmiechnięci aktorzy w reklamach, barwne zdjęcia i opisy influencerów w social media zachęcają do robienia zakupów, które w XXI wieku są jeszcze bardziej przyjemne i łatwe. Wszystko możemy wykonać “jednym dotknięciem”, bez wysiłku, straty czasu, kolejek. Wszystkie te czynniki sprzyjają wydawaniu pieniędzy przez przeciętnego człowieka. Jest to błędne koło napędzające gospodarkę oraz zapełniające kieszenie właścicielom różnych firm.

Dzięki nim łatwiej jest osiągnąć sukces, zabłysnąć.

Mamy dostęp do technologii pozwalających rozwinąć skrzydła, nawiązać intratne znajomości, propagować treści, które mogą stać się popularne. W dzisiejszych czasach wszystko jest łatwiejsze, wystarczy tylko umieć wykorzystać  to co oferuje współczesny świat. Niektórzy z nas nie doceniają możliwości jakie przyniósł XXI wiek.

Jedno jest pewne ,New Media są jedną z rzeczy, które w bardzo dużym stopniu przyczyniły się do szeroko pojętego, globalnego rozwoju. Zarówno człowieka jak i technologii czy biznesu.

Dodaj komentarz